Janis Varufakis

Janis Varufakis postao je 2015. godine najistaknutiji protivnik mera štednje u svetu kada je, u svojstvu ministra finansija Grčke, odbio da prihvati uslove ugovora o zajmu koji su nametali lideri evrozone njegovoj zemlji koja je doživela bankrot.

Otkad je podneo ostavku na mesto ministra našao se na čelu jednog međunarodnog pokreta građana i u tom svojstvu obraća se javnosti, hiljadama ljudi koji se okupljaju po gradovima širom Britanije, Francuske, Nemačke, Portugalije, Španije, Irske, Italije, Singapura i Rusije.

Janis Varufakis rođen je u Atini 1961. i dugi niz godina je radio kao profesor ekonomije u Britaniji, Australiji i Sjedinjenim Američkim Državama, pre no što će ući u grčku vladu. Trenutno predaje ekonomiju na Univerzitetu u Atini.

yanisvaroufakis.eu / @yanisvaroufakis

Libros

Citas

YXNpZADpBWEY4Y2c3Ucompartió una citahace 9 meses
Nije prekasno. Još možemo sve da izgubimo.
YXNpZADpBWEY4Y2c3Ucompartió una citahace 9 meses
Čim se digne oluja“ bankari se ponašaju kao „mornar koji zna da plovi samo po lepom vremenu“ i koji „napušta plovilo koje bi moglo da ga odvede u sigurnost, tako što hita da izbaci suseda iz čamca za spasavanje i da sam uđe na njegovo mesto“.23
Gabriele Giganticompartió una citael año pasado
Baš kao što je dug jedne osobe preimućstvo druge, deficit jedne nacije je višak druge. U jednom asimetričnom svetu, novac koji ekonomije s viškom gomilaju od toga što prodaju više proizvoda ekonomijama s deficitom nego što od njih kupuju akumulira se u njihovim bankama, a te banke se redom suočavaju s izazovom da pozajmljuju veliki deo novca nazad zemljama ili regijama s deficitom, gde su kamatne stope uvek više jer je u njima novac veoma deficitaran. Na taj način, banke pomažu da se održi nešto što liči na ravnotežu kad su dobra vremena.
fb2epub
Arrastra y suelta tus archivos (no más de 5 por vez)